Gryfice

Osiemnastowieczne miasto o długiej historii sięgającej X w. W średniowieczu Gryfice bogaciły się na handlu dzięki żeglownej rzece Redzie i nieustannie konkurowały z pobliskim Trzebiatowem. Potem rzeka wypłaciła się i handel upadł.

Skansen kolejki wąskotorowej

W skansenie, wielkiej atrakcji Gryfic, można przeżyć sentymentalną podróż w czasie. na zadbanym trawniczku stoją malownicze parowozy i inne pojazdy, które już wyszły z użytki. W budynku przy skansenie znajduje się niewielka wystawa ukazująca historię kolei na świecie i kolejki wąskotorowej na Pomorzu Zachodnim.  Muzeum i skansen kolei wąskotorowych Pomorza Zachodniego. Jest to filia Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, utworzona w 1978 roku. Zbiory skansenu obejmują przede wszystkim kilkanaście parowozów wąskotorowych o szerokości toru 1000mm, a także kilka innych pojazdów trakcyjnych i wagonów.
W okresie letnim kolejka wąskotorowa jeździ na trasie Gryfice-Trzęsacz-Rewal-Trzebiatów.

Kosciół Mariacki

Najcenniejszym zabytkiem Gryfic jest gotycki kościół, wznoszący się etapami od XIII w. Warto zwrócić uwagę na ceglane maszkarony w formie ludzkich twarzy na wieży (XV w.). W skromnym wnętrzu wyposażenie głównie barokowe, w tym ciekawe malowidła epitafijne, które miejscami zachowały się na ścianach.

Centrum

W czasie spaceru po centrum można zapoznać się z innymi średniowiecznymi budowlami, świadczącymi o doniosłej roli miasta w przeszłości. Na tyłach kościoła Mariackiego stoi masywna Brama Wysoka z XIV w., wokół której ciągną się fragmenty XV-wiecznych murów obronnych. Za starówką, na której częściowo przetrwała przedwojenna zabudowa, znajduje się skromniejsza Kamienna Brama z XV w. Nad Regą wznosi się smukła ceglana Baszta Prochowa z XV w. Na północny wschód od centrum, na terenie cmentarza, stoi niewielka kaplica ś. Jerzego, też z XV w.