Pobierowo morze
Pobierowo nad morzem charakteryzuje wyjątkowo szeroką, piaszczysta i słoneczną plażą. Posiada łagodny brzeg klifowy. Niepowtarzalny klimat morza, plaży, obecność lasu nadmorskiego i pobliskich pól, jodu i świeżego powietrza kojąco wpływa na drogi oddechowe. Nad morzem w Pobierowo wypoczniesz w pełni, nie będziesz musiał odpoczywać w domu po powrocie z wakacji. W odległości 200m od ośrodka znajduje się liczne atrakcje min. minigolf, 2 place zabaw dla dzieci, boisko, wypożyczalnia rowerów i gokartów. Polecamy spacer morzem do Rewala 20min. lub szlakiem przez las nadmorski. Droga do Trzęsacza ok. 20min. wiedzie nadmorską promenadą – nowym chodnikiem z kostki brukowej.
W Morzu Bałtyckim żyją m.in.: foka szara, foka obrączkowana, morświny oraz dorsze, śledzie, płastugi, szproty, makrele, łososie, węgorze, głowaczowate (m.in. kur rogacz, będący reliktem arktycznym), a także małże, skorupiaki (m.in. kiełż Pantoporeia femorata – relikt arktyczny) oraz wieloszczety i jamochłony (m.in. chełbia modra).
Temperatura wód powierzchniowych w zimie od 0° do 2°C, w lipcu od 12°C w Zatoce Botnickiej, 15°C na otwartym morzu, do 20-22°C na południowych wybrzeżach. W zimie pokrywa lodowa i częste mgły. Zasolenie, uzależnione od wlewów słonych wód Morza Północnego, rośnie od wschodu ku zachodowi: od 1-2 w Zatoce Botnickiej, 7-8 w południowej części, 8-9 w zachodniej, do ponad 18 u wylotu Kattegatu. Niewielkie falowanie 2-4 m, ekstremalnie do 10-11 m. Pływy niewysokie: w Kilonii 0,7 m, w Zatoce Botnickiej 0,6 m.
Wybrzeża klifowe to strome, urwiste brzegi morza, zwane też kępami. Klify graniczą bezpośrednio z morzem i ciągle narażone są na groźne ataki fal morskich. Podmywane brzegi osuwają się i często spadają w morze wraz z rosnącymi na nich drzewami. Sztormowym falom opierają się jedynie ogromne głazy, leżące zwykle na wąskiej plaży. Klify spotkamy na południowym krańcu wyspy Wolin, w okolicach Międzyzdrojów, w Trzęsaczu, koło Rewala. Wśród roślin, które pojawiają się na klifach, najbardziej pospolity jest rosnący kępami rokitnik zwyczajny. Ma on długie wąskie liście, a jesienią jego krzewy obsypane są pięknymi pomarańczowymi owocami, zawierającymi dużo witaminy C. Inne rośliny klifu to podbiał zwyczajny i żarnowiec o żółtych kwiatkach, którymi pokrywa się na wiosnę. Na wyniosłych brzegach morenowych rosną buki, klony, jesiony, jarzębiny, a nawet dęby.
Najczęściej spotykanym typem wybrzeża są brzegi wydmowe. Wydmy powstają w wyniku akumulacyjnej działalności morza; prądy płynące z zachodu przenoszą zwały piasku nanoszone przez rzeki lub pochodzące z rozbitych klifów. Fale wznoszą wały piasku, które z czasem wypychane są z wody. Wiatr osusza piasek i tak powstają brzegi wydmowe. Pierwszy szereg wydm nazywa się białymi; wydmy od strony morza są strome, a od strony lądu łagodne; stoki są nagie i jasne.
Na glebie o dużym zasoleniu rosną rośliny, dzięki którym powstają wydmy. Należy do nich honkenia piaskowa, która dobrze znosi znaczne nawet zasolenie. Sztywne pędy honkenii szybko rosną, starając się wydostać nad powierzchnię piasku. Piaskownica zwyczajna jest wielką trawą o szarozielonym kolorze i długich liściach zakończonych rozdwojonym kłującym języczkiem. Wydmuchrzyca piaskowa to także wysoka trawa o szaroniebieskim kolorze i sztywnych kłujących liściach. Trawy te uzupełniają się: piaskownica zatrzymuje piasek, a wydmuchrzyca szybko porasta niestabilne wydmy i utrwala je.
Inne rośliny, które można zobaczyć na wydmach białych, to: groszek nadmorski, lepiężnik kutnerowaty, bylica polna, kostrzewa czerwona. Najbardziej okazałą rośliną jest mikołajek nadmorski o ostro kolczastych, grubych i sztywnych liściach. Kuliste kwiaty pojawiają się w miesiącach letnich. Zarówno liście, jak i kwiaty mają charakterystyczną barwę fioletowo-niebieską.
Już w XIX w. letnicy zrywali na pamiątkę mikołajki. Pierwsze zarządzenie dotyczące ochrony zagrożonej rośliny wydano w 1902 w Gdańsku. Na początku lat 20. zarządzenie rozszerzono na Pomorze Wschodnie, a wkrótce obowiązywało już na terenie całego wybrzeża. Od 1946 mikołajek nadmorski znajduje się na liście roślin chronionych.