Pustkowo

Położenie

Wieś leży w zachodniej części wybrzeża woj. zachodniopomorskiego, w północno-zachodniej części powiatu gryfickiego. Pustkowo położone jest środkowej części Wybrzeża Trzebiatowskiego, na utworach morenowych w kilku miejscach odsłoniętych przez formy akumulacji eolicznej. Na plaży w Pustkowie mimo użytkowania przez turystycznego przed niewysokim klifem rozwija się wydma przednia[2].

W latach 1946–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Turystyka

W Pustkowie znajduje się wiele ośrodków wczasowych i wypoczynkowych, kwater prywatnych, domków campingowych i pól namiotowych. W sezonie letnim w miejscowości działa placówka pocztowa.

Krzyż Papieski

Przez Pustkowo przebiega POL Szlak czerwony.svg Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Europejski Szlak Dalekobieżny E-9).

Znajduje się tu replika Krzyża Papieskiego z Giewontu. Ponad 20-metrowy żelazny krzyż ustawiono 14 maja 2007 roku, a poświęcony został 26 maja 2007 roku[3].

Przyroda

W Pustkowie znajdują się 3 pomniki przyrody uznane w 2003 roku. Pierwszy to dąb szypułkowy o wysokości 21 m przy drodze do Dreżewa (w oddziale 502t Nadleśnictwa Gryfice). Kolejne to dwa wiązy szypułkowe o wysokości 26 m na terenie zieleni parkowej pomiędzy ul. Nadmorską a przedłużeniem ul. Spacerowej, będącym dojściem do plaży (teren Urzędu Morskiego w Szczecinie)[4].

Społeczność

Gmina Rewal utworzyła jednostkę pomocniczą „Sołectwo Pustkowo”, obejmujące jedynie miejscowość Pustkowo. Mieszkańcy wsi wybierają sołtysa oraz radę sołecką, która składa się z 5 osób[5].
Wyświetl większą mapę

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress