Święto Śledzia Bałtyckiego

VII festyn rybacki w Niechorzu, Termin: 03 lipiec 2011

Święto Śledzia Bałtyckiego – to impreza plenerowa, której celem jest promocja Wybrzeża Rewalskiego, którego związki z morzem i rybołówstwem stanowią o charakterze tego wyjątkowego zakątka Polski północnej. Życie dawnej osady rybackiej i ginącego już zawodu rybaka łodziowego będzie tłem dwudniowego festynu rybackiego, na który złożą się występy artystyczne, pokazy sztuki kulinarnej i lokalnego folkloru. Propagowanie kultury morskiej jest zasadniczym celem jaki przyświeca organizatorom tego przedsięwzięcia tj. Stowarzyszeniu Miłośników
Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego, Centrum Informacji Promocji Rekreacji Gminy Rewal oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.

Życie dawnej osady rybackiej i ginącego już zawodu rybaka łodziowego będzie tłem festynu rybackiego, na który złożą się występy artystyczne, prezentacje sztuki kulinarnej i lokalnego folkloru. Zasadniczym celem jaki przyświeca organizatorom tj. Stowarzyszeniu Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Rewalu jest propagowanie kultury morskiej oraz popularyzacja „etosu rybackiego” i ginącego już zawodu rybaka łodziowego. Święto Śledzia Bałtyckiego, ma już swoją siedmioletnią tradycję i od samego początku cieszy się bardzo ciepłym przyjęciem zarówno ze strony turystów jak i samych mieszkańców Gminy Rewal, którzy niezwykle aktywnie angażują się w jego organizację. W bogatym i różnorodnym programie imprezy znajdą się między innymi występy artystyczne zespołów szantowych i folklorystycznych, gawędy morskie, z udziałem miejscowych rybaków i ludzi morza, prezentacja stoisk gastronomicznych i rzemiosł dawnych związanych z rybołówstwem. Jak co roku w programie festynu nie może również zabraknąć popularnego konkursu na najlepszą potrawę ze śledzia. W konkursie tym , zgodnie z tradycją udział biorą rodziny miejscowych rybaków. Własnoręcznie przygotowane dania rybne oceniane będą w otwartym plebiscycie przez specjalną komisję, złożoną z fachowców sztuki kulinarnej oraz wszystkich chętnych, którzy zechcą ich skosztować.

Serdecznie zapraszamy do foto galerii na stronie internetowej Muzeum Rybołówstwa Morskiego.